A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

'Konya'da 5 ayrı tarihte 14 Fuar düzenleyeceğiz'

30

'Konya'da 5 ayrı tarihte 14 Fuar düzenleyeceğiz'

üst banner
-a A+

24/10/2016

'Konya'da 5 ayrı tarihte 14 Fuar düzenleyeceğiz'

 

Sanayinin her geçen gün daha da gelişmesiyle Konya isminin artık fuarlarla anıldığını söyleyen TÜYAP Konya Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Ayyıldız, fuar bilincinin daha da artmasının ekonomiye büyük katkılar sunacağını kaydetti. Ayyıldız, Türkiye ekonomisinin 2016’da önemli bir ivme yakalayacağına inandığını belirtti.

Tüm Fuarcılık Yapım (TÜYAP) Konya Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Ayyıldız, TÜYAP ve düzenlenecek olan fuarlarla ilgili gazetemize özel açıklamalarda bulundu.  TÜYAP Konya Fuarcılık A.Ş’nin TÜYAP Fuarcılık grubunun bir parçası olarak 14 yıldır faaliyet gösterdiğini ifade eden Ayyıldız, TÜYAP’ın Türkiye’nin 7 ilinde direkt fuar yapıp, değişik illerde 14 tane irtibat ofisi olan, 10 tane yurt dışı irtibat ofisiyle çalışan bir şirket olduğunu söyledi.  38 yıl önce kurulan, şu anda İstanbul’da 100 bin metrekare alanı olan ve fuar alanının tek sahibi firma olduğunun altını çizen Ayyıldız, “Bu yıl Türkiye genelinde yapılacak olan fuarların yüzde 40’ını TÜYAP gerçekleştiriyor. 96 tane fuar yapacağız. Bu fuarların 14 tanesini 5 ayrı tarihte Konya’da TÜYAP Konya Fuarcılık olarak biz yapacağız. Bu anlamda TÜYAP yıllarını fuara vermiş işini profesyonel yapan bir firmadır"diye konuştu.

KONYA’YA HİZMET SUNUYORUZ

“TÜYAP Konya olarak 20 kişilik bir ekiple çalışıyoruz” diyen Ayyıldız, “TÜYAP Konya Fuarcılık olarak ürünlerini Konya’da sunan vergisini Konya’ya veren ve tüm harcamalarını Konya’da yapan bir firmayız.  Bizim İstanbul’da marka olan fuarlarımız var. 35. Kez Kitap Fuarı gerçekleştirdik.  Bunun yanı sıra Avrupa Düzeyinde fuarlar olarak kabul edilen ambalaj fuarlarımız var. Bu profesyonelliğimizi TÜYAP kültürünü Konya’da sürdürdüğümüz için Konya’da da başladık” şeklinde konuştu.

5 AYRI TARİHTE 14 FUAR

66 bin metrekare kapalı alan ve 20 bin metrekare açık alanda 8 holde fuarları gerçekleştirdiklerini belirten Ayyıldız, “Burada Tarım Fuarı öne çıkan bir fuar. Tabi tarım sektörünün mekanizasyon anlamında yüzde 60’ını Konya firmaları karşılıyor.  3-6 Mart 2016 tarihleri arasında Konya Tohum Fuarı, Konya Sulama Teknolojileri ve Bitki Besleme Fuarı, Konya Hayvancılık Fuarı gerçekleşecek. 23-27 Mart 2016 tarihleri arasında Konya Tarım Fuarı, 28 Nisan- 1 Mayıs 2016 tarihleri arasında KONMAK, İSKON, KONELEX, Konya Saç İşleme Teknolojileri Fuarı gerçekleştirilecek. Yine 26-29 Mayıs 2016 tarihleri arasında Konya İnşaat Fuarı, Konya Kent Fuarı, Konya Mobilya, Dekorasyon ve İdeal Ev Fuarı gerçekleşecek. 20-23 Ekim 2016 tarihleri arasında ise Konya Gıda Fuarı, Konya Gıda İşleme Fuarı, Konya Süt Endüstrisi Fuarı yapılacak” ifadelerini kullandı.

500 KATILIMCI VE 250 MARKA

Geçen sene 280 bin kişiyi misafir ettiklerini vurgulayan Ayyıldız, “Bu yıl daha da büyüyor. Geçen sene 500 katılımcı ve 250 marka vardı.  Talep var ama yer yok. Bekleyen ciddi firmalar var. Yer sıkıntısından dolayı yurt dışı katılımcılara çok fazla yer veremiyoruz. Burada ulusal bazda bizden yer bekleyen mekanizasyon ve traktör firmalarından dolayı önceliği onlara veriyoruz” dedi.

 

TOHUM FUARI TÜRKİYE’DE TEK

Tarım Fuarı’ndan önce 3-6 Mart 2016 tarihleri arasında Tohum, Hayvancılık ve Sulama Teknolojileri Fuarı yapılacağını belirten Ayyıldız, “Burada Tohum Fuarı’nı Türkiye’de tek biz yapıyoruz, bu çapta sürdürülebilir bir fuar olmadı. Konya son yıllarda hayvancılık alanında büyük atılım gösterdi. O yüzden bizde bu fuarı ayırma ihtiyacı hissettik. Tarım Fuarı herkes için popüler bir iş ama Tohum Fuarı ilgili kişileri, ihtiyacı olan kişilerin geldiği bir fuar. 3 salonda yapılacak. Salonda satışlar bitme noktasına geldi. 2 salonda firmalar olacak. 1 salonda da canlı hayvan birliklerinin yapacağı çalışmalar olacak. Güzel İnek Yarışması, Güzel Süt Veren Keçi Yarışması gibi yarışmalar düzenlenecek. Mart ayında çiftçinin çok fazla işi yok. O yüzden fuarlar için uygun bir ay. Konya ve Türkiye’nin yanı sıra İran’dan da heyetler gelecek. İnsanlarda olumsuz bir hava var ama 2016 yılında bir patlama bekliyoruz” şeklinde konuştu.  

BİZ BİR SANAYİ ŞEHRİYİZ

Fuar düzenlenen sektörle alakalı kim varsa onları buluşturduklarını ifade eden Ayyıldız, “İhracat, ithalat, üretim yapanları bu fuarlarda bir araya getiriyoruz. Konya’da sanayi ile olan fuarlar iyi fuarlardır. Yıllar boyunca tüketici fuarları, giyim fuarları, makine fuarları da denedik. Buradaki fuarlar hep sanayi ile ilgili oldu. Biz bir sanayi şehriyiz. Yaklaşık 1000’e yakın tarımsal mekanizasyon üreten firma var. Bunun içinde yedek parça üreten makine satan torna tezgahı, CNC satan firmalar var. Konya ölçeğine baktığınız zaman en çok büyüyen Tarım fuarı ve Makine Fuarı yine Endüstri Zirvesi yükselen fuarlar” dedi.

İLK KEZ MOBİLYA FUARI

Sürdürülebilirliği olan fuarların kendileri için en iyi fuarlar olduğunun altını çizen Ayyıldız, “Şu anda insanların para kazandığı sektör tarım sektörü. Çiftçilere, üreticilere ciddi anlamda destekler var. Fuarlar Türkiye’nin sektörel ya da piyasa şartları etkiliyor. Kulaktan kulağa reklam da önemli durumda. Bir işin kalitesi, o işin önümüzdeki yıllarda devam etmesini sağlıyor. Geçen seneki Tohum Fuarı, Tarım Fuarı, Makine Fuarı çok güzel geçti. Makine Fuarında yüzde 73 bir büyüme sağladık. İnsanların ilgisi başka bir şeydeyse siz burada en mükemmel bir işte yapsanız sonu kötü oluyor.  Mayıs ayında belediyelerin satın almalarının yapıldığı Kent Fuarı var. Yapı İnşaat Fuarı ve bu yıl yeni olarak Mobilya Fuarı var. Belediye ile görüşmelerimizden sonra Kardeş Kentler Toplantısını burada yapacağız. Büyükşehir Belediyesi’nin 43 tane kardeş kenti Mayıs ayında buraya gelecek. Tüm belediyeler bir stant açacak ve şenlik havasında bir fuar yapacağız” ifadelerini kullandı.

FUAR BİLİNCİ OTURMALI

“Konya ölçeğinde yapılabilecek bütün fuarları biz burada deniyoruz ”diyen Ayyıldız, “Devam edilebilirliği varsa devam ediyoruz. Hizmete hazır olan bir TÜYAP var. Burada önemli olan hizmete sahip çıkmak. Fuar bilincini Konya’da oturtmamız gerekiyor. Fuarın alım satımı, markalaşmasıyla alakalı, sektörün son haliyle alakalı hepsini kapsayan bir iş.  Fuarlara sahip çıkma konusunda Konya Ticaret Odası’nın yaklaşımı, belediyenin yaklaşımı bizi mutlu ediyor. Birazda STK’ların Konya’ya destek vermeleri gerekiyor. Fuar yıllarca bitmeyecek bir iş. Fuarcılığın uluslararası sıralamasında ilk 10’da 3 tane İngiliz firması var. Ama fuar alanları yok. Türkiye Pazar anlamında elverişli bir ülke.   Buraya toplu taşıma aracının olmaması ulaşım açısından sıkıntı veriyor. Servisle ulaşımlarını sağlıyoruz. Hem fuara ulaşım hem de Konya’ya direkt uçuşlar anlamında ulaşım olması gerekiyor.  Konya’nın durumundan faydalanmamız gerekiyor. Direkt ulaşım olmadığında ziyaretçi sayılarında düşüklük oluyor. Ziyaretçi olmadığında da insanlar mutsuz oluyor” şeklinde konuştu.Muhabir:firstname lastname
+90 212 296 86 86
-a A+

Henüz Yorum Yapılmamış !
Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız. Giriş


FranchiseEurasia Expo Antalya 2017